752
Czy to się państwu opłaca ?
Czytając dzisiejszą Gazetę Prawną, warto zwrócić uwagę na artykuł Longiny Grzegorskiej dotyczący płacących składki ZUS, obecnie uciekających na rynek angielski. Jest to nowe zagrożenie dla budżetu państwa, bo powiększająca się dziura w ilości składek, spowoduje szukanie nowych źródeł dochodów a więc nowych podatków. Czy więc nie zastanowić się i dostosować wielkość składki ZUS do właściwych rozmiarów aby nie było takich różnic jak są obecnie. Minimalna składka w Anglii 15 funtów daje po 20 latach emeryturę w wysokości 600 funtów. W Polsce przedsiębiorca po 20 latach może liczyć na 600 zł.
Jeżeli jest wspólny rynek, powinny być wspólne przepisy a nie tyczące jeszcze zamierzchłych czasów. Przecież te składki, z góry skazują płacącego na nienormalność, po 20 latach pracy. Prace nad zmianami, ciągną się latami a efekty opłakane. Płacący tak duże składki, bez wyraźnych efektów jeśli zaczną uciekać do tak zwanych rajów podatkowych, zrobią to na pewno bardziej skutecznie i szybciej niż robi to państwo. Drobny przedsiębiorca, który obecnie jest głównym płatnikiem podatków, nie będzie zwlekał i odpłynie bardzo szybko do bardziej opłacalnych krajów, gdzie za niższą składkę, ma gwarancję wyższej emerytury.
Może więc jednak warto obniżyć stawki i dać lepsze gwarancje na przyszłość, niż stracić wielu podatników.
Nie można liczyć tylko na zaostrzenie kar, kupując więcej fotoradarów i zwiększając podatki, bo przy braku pracy nie będzie miał kto tych dodatkowych obciążeń spłacać.
2012-12-11 Polityka-Rymki
Włodzimierz Wojakowski
Oczywiste i najbardziej rzeczowe rozwiązania są jakby nie na rękę osobom rządzącym, niestety. wielu by chciało mieć od razu dużo i dążą do celu po trupach.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Ja sam zapomniałem o działalności gospodarczej, która jest w zasadzie pracą niewolniczą na rzecz ZUS. Co można powiedzieć o składkach w stosunku do zarobków.
UsuńTo jest wyzysk człowieka pracującego, na korzyść ZUS,
który dodatkowo trwoni te pieniądze a dającą rękę jeszcze dodatkowo karze przy każdym opóźnieniu zapłaty.
Ja mogłem zrozumieć poprzednie ustroje, ale nie mogę zrozumieć ich stosowania w obecnym ustroju. To jest powielanie złych działań, poprzedniego ustroju.
Ta działalność świadczy źle o naszych politykach, oraz dzisiejszej gospodarce, która nie polega na naprawie dotychczasowych błędów, ale na ich powielaniu.
UsuńPozdrawiam Włodek Wojak